פיזיותרפיה וכאבי גב

נכתב על ידי ליאור בן אלטא

נתחיל בהגדרת הפיזיותרפיה ומיהו הפיזיותרפיסט. מקצוע הפיזיותרפיה בישראל נלמד בשלושת האוניברסיטאות הגדולות (באר שבע, תל אביב וחיפה) ובמכללת יהודה ושומרון שבאריאל. המקצוע נלמד כ 4 שנים ובסופן מוכשרים להיות פיזיותרפיסטים מן המניין. הייחוד של המקצוע הוא שהוא מסתמך בעיקר על מחקרים ומאמרים שהוכחו ועל פיהם מנסה לפתור את הקשיים שבהן נתקל האדם, בין אם זה בתחום האורטופדי הנוירולוגי או הנשימתי.

כיצד הפיזיותרפיה מנסה להתמודד עם בעיית כאבי הגב

כידוע, כאבי גב נפוצים מאוד בקרב האוכלוסייה ובעיקר בקרב האוכלוסייה הבוגרת. ישנן הרבה שיטות לטיפול בכאבי גב ובמאמר זה, אנסה לתאר כיצד בפיזיותרפיה מנסים לאבחן, למצוא את הגורם ולבסוף לנסות ולטפל בבעיה.

האבחון:
בתחילה, הפיזיותרפיסט ינסה לאבחן את מקור כאבי הגב. בתחילת הבדיקה יתבצע ראיון רפואי של הפיזיותרפיסט עם המטופל. בתחילה, נתונים כמו גיל, מין, עיסוק וכו' ייתנו את המידע הראשוני לפיזיותרפיסט. למשל, כאבי גב בגיל צעיר פחות שכיחים מאשר בגיל המבוגר. בראיון יישאלו שאלות שיוכלו לכוון למקור הבעיה. דוגמה לשאלה: "האם כואב בעמידה, שכיבה או ישיבה?" תשובה על השאלה תוכל לכוון את הפיזיותרפיסט למבנה הבעייתי. אם למשל כואב יותר בישיבה אז הכיוון יהיה יותר לכיוון הדיסק הבין חולייתי. אם כואב בעמידה אז הכיוון הוא יותר לכיוון המפרקים בין החוליות. עוד שאלה לדוגמה היא "האם יש כאב בלילה?" תשובה חיובית על השאלה יכולה להצביע תהליך דלקתי. ישנן עוד הרבה שאלות שנשאלות בראיון הרפואי. מה שחשוב לדעת הוא שלכל שאלה בראיון יש חשיבות רבה וכל תשובה היא עוד חלק בפאזל שינסה לתת את התמונה הסופית. חשיבות נוספת לראיון הרפואי היא שהראיון נותן רמזים להמשך הבדיקה הפיזיקאלית.

הבדיקה הפיזיקאלית:
בהתאם לראיון הרפואי, הפיזיותרפיסט ינסה לאושש או לשלול השערות שיש לו בנוגע למקור כאב הגב. הבדיקה הפיזיקאלית תכלול בעיקר בדיקת יציבה, אורך וחוזק שרירים, תנועתיות של עמוד השדרה, ובדיקה עצבית. לאחר הבדיקה יילקחו כל הנתונים מהבדיקה ומהראיון והפיזיותרפיסט ינסה לאבחן מהו מקור הבעיה.

טיפול:
לאחר הראיון הרפואי והבדיקה הפיזיקאלית, הכלים שעומדים לצד הפיזיותרפיסט הם מגוונים למשל תרגילים רפואיים או טיפול להורדת כאב באמצעות זרמים חשמליים עדינים וכו'.

לסיכום,
אבחנה וטיפול בכאבי גב ע"י מתבצעות ע"י איסוף נתונים מהראיון הרפואי ומהבדיקה הפיזיקאלית. לאחר שהפיזיותרפיסט אוסף את הנתונים, הוא ינסה לנתח ולטפל על ידי הגעה לפתרון המדוייק ביותר על סמך נסיונו הקליני והעובדות המחקריות ממחקרים רלוונטיים לבעיה.

נכתב על ידי ליאור בן אלטא - פיזיותרפיסט מוסמך
www.fizi.co.il

טופס יצירת קשר

שם אימייל טלפון נושא

לכתיבת הודעת טקסט לחצו כאן